Migdały
Arkadiusz Dąbek

Czy jedzenie migdałów pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze?

Migdały są bogate w zdrowe tłuszcze i błonnik oraz są źródłem białka roślinnego, które może pomóc nam dłużej czuć się sytym. Kiedy spożywamy całe migdały, wchłaniamy tylko około 60% zawartych w nich kalorii ze względu na ich unikalne właściwości fizykochemiczne. Niedawno przeprowadzone badanie pokazało, że spożycie tych orzechów wpływ ana poziom hormonu głodu. Jak wyglądał eksperyment i do jakich wniosków doprowadził?

Opublikowane ostatnio wyniki badań dotyczące wpływu jedzenia migdałów na gospodarkę hormonalną i regulacje apetytu na słodycze, są bardzo ciekawe. Sugerują one, że migdały zjadane w formie przekąski regulują poziom hormonów odpowiedzialnych za apetyt.  Doniesienie naukowe pochodzi z magazynu European Journal of Nutrition.

Jak wyglądało badanie poziomu sytości po zjedzeniu migdałów?

W badaniu wzięło udział 140 osób dorosłych w wieku od 25 do 65 lat. Stwierdzono u nich otyłość lub nadwagę. Po nocnym poście uczestnikom losowo przydzielano przekąskę, przy czym 68 osób otrzymało migdały, a pozostałe 72 kalorycznie podobny, ale bogaty w węglowodany – batonik.

Najpierw badano poziomu hormonów wśród wszystkich uczestników. Następnie pacjenci byli pytani, jak wygląda stopień odczuwanego przez nich głodu. Wrażenie to weryfikowano na przestrzeni czasu – po 30, 60 90 i 120 minutach – od momentu spożycia przez badanych odpowiednich przekąsek. Następnie naukowcy zaoferowali uczestnikom skorzystanie z bufetu, który nazwali „wszystko, co możesz zjeść”, podczas którego oceniano, jak wygląda spożycie kalorii pacjentów.

Jakie były wyniki eksperymentu?

Migdały są dobrze znane przez wzgląd na swoje właściwości zdrowotne. Zawierają białka, są także bogate w zdrowe tłuszcze. Mogą również potęgować uczucie sytości, co może pomóc w ograniczeniu głodu i promowaniu podstawy, dzięki której możliwe staje się utrzymanie wagi ciała. Czy udało się potwierdzić te właściwości w niniejszym badaniu?

Uczestnikom dano 30 minut na zjedzenie wszystkiego, na co mieli ochotę i natychmiast zapytano ich o to, jak duży apetyty/głód odczuwają. Naukowcy nie stwierdzili znaczącej różnicy w liczbie kalorii spożywanych w bufecie między tymi, którzy jedli migdały, a tymi, którzy jedli batoniki bogate w węglowodany. Ten etap nie przyniósł żadnych znaczących rezultatów. A jak wyglądał poziom hormonów uczestników eksperymentu? Badanie pokazuje, że przekąska migdałowa miała wpływ na poziomy hormonów głodu – grelina – w organizmie. Stężenie peptydu C zostało zmniejszone o 47% w grupie pacjentów, którzy jedli migdały. Hormon ten odzwierciedla poziom insuliny wytwarzanej przez trzustkę. Niższe poziomy mogą zwiększać wrażliwość na insulinę, zmniejszając prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia (CVD).

Podobnie sprawa wyglądała w kwestii  glukagonu, który m.in. odpowiada za uczucie sytości. Jego poziom wzrósł o 39%. Miano polipeptydów trzustkowych, które spowalniają trawienie, a tym samym tępo konsumpcji pokarmu, wzrosły o 45%. Ponadto poziom zależnego od glukozy polipeptydu insulinotropowego, który reguluje wagę i spożycie pokarmu, wzrósł o 18%.

Powiązane produkty

Dlaczego uczestnicy badania nie czuli się mniej głodni?

Autorzy zauważają, że różnice w poziomach hormonów prawdopodobnie odzwierciedlają wyższy poziom tłuszczu i niższy poziom węglowodanów w orzechach w porównaniu z batonikami o wysokiej zawartości węglowodanów.

Nie dotyczy to wyłącznie migdałów, ponieważ poprzednie badania wykazały, że spożywanie orzechów włoskich lub pistacji daje podobne wyniki w przypadku hormonów regulujących apetyt. Uczestnicy badania nie zgłosili, że czują się świadomie mniej głodni, chociaż autorzy twierdzą, że nie jest to zaskakujące. Według badaczy apetyt to kwestia bardzo złożona, a rozbieżności w wynikach badania podkreślają potrzebę przyjrzenia się poziomowi hormonów i innym czynnikom, które określają poziom głodu i to, co ludzie ostatecznie decydują się jeść.

Migdały są bogate w zdrowe tłuszcze i błonnik oraz są źródłem białka roślinnego, które może pomóc nam dłużej czuć się sytym. Kiedy spożywamy całe migdały, wchłaniamy tylko około 60% zawartych w nich kalorii ze względu na ich unikalne właściwości fizykochemiczne.

  1. Carter S. i in., Acute feeding with almonds compared to a carbohydrate-based snack improves appetite-regulating hormones with no effect on self-reported appetite sensations: a randomised controlled trial, „ European Journal of Nutrition", 28 (10) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij